24 sierpnia 2024

DLACZEGO ROZWÓJ OSOBISTY BYWA NIEWYGODNY?

Rozwój osobisty to proces, który wpływa na każdą sferę naszego życia – od kariery, przez relacje z innymi, aż po nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Większość z nas ma potrzebę wewnętrznego doskonalenia się. Chcemy osiągać cele i spełniać marzenia. Chcemy aby jakość naszego życia wzrastała. To naturalnie. Tak samo jak, to że droga do samodoskonalenia zazwyczaj zawiera w sobie trudności, które powodują dyskomfort.

 

Na pierwszym rzut oka może się wydawać, że rozwój osobisty to piękna podróż, pełna wspaniałych przygód. Osiągamy nowe cele i od razu stajemy się najlepszą wersją siebie. Zazwyczaj wygląda to jednak inaczej. Proces ten może być trudny i przytłaczający. Zamiast satysfakcji, możemy odczuwać lęk i niepewność. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego rozwój osobisty bywa niewygodny?

 

Odpowiedzi na te pytania są związane z aspektami ludzkiej psychiki oraz funkcjonowaniem naszego umysłu. W tym artykule pokazuje co sprawia, że rozwój osobisty bywa niekomfortowy. A także przedstawiam skuteczne strategie, które pomogą w przełamaniu tego dyskomfortu. Zrozumienie tych elementów sprawi, że Twoja rozwojowa podróż, będzie mniej stresująca. 

 

JAK OBNIŻYĆ POZIOM DYSKOMFORTU?

 

1. Dyskomfort jest naturalną częścią rozwoju

 

Dyskomfort jest nieodłącznym elementem rozwoju osobistego. Uczucie niepokoju, lęku, czy stresu jest zupełnie naturalne. Te uczucia towarzyszą nowym wyzwaniom, których się podejmujemy. Nasz mózg właśnie w taki sposób reaguje na nowe i nieznane. Ta ewolucyjna reakcja nie jest sygnałem, aby się wycofać. Zazwyczaj oznacza, że zmierzamy w dobrym kierunku. 

 

Kluczowe jest zaakceptowanie tego, że dyskomfort będzie towarzyszył nam w tym procesie. Zamiast traktować go jako przeszkodę, warto go zaakceptować i oswoić. Dyskomfort to znak, że wychodzimy z własnej strefy komfortu. Spojrzenie z takiej perspektywy może pomóc w złagodzeniu obaw i sprawi, że cały proces będzie bardziej komfortowy. 

 

2. Małe kroki

 

Gwałtowne i duże zmiany mogą wywołać silny stres oraz wrażenie przytłoczenia. Próba wielu zmian naraz, nie będzie dobrą taktyką. Zdecydowanie lepsze będzie podzielenie drogi na mniejsze kroki. Zamiast rzucać się na głęboką wodę, zacznij od małych kroków. Wprowadzanie zmian w taki sposób, pozwala stopniowo oswajać się z nową sytuacją. 

 

Na przykład: jeśli celem jest osiągniecie prawidlowej wagi i zrzucenie 15 kg, to nie zaczynaj od intensywnych treningów na siłowni, 5 razy w tygodniu. Lepiej zacznij od krótkich spacerów i analizy swojego jadłospisu. 

 

Pamiętaj: krok po kroku, w stronę celu. Dzięki temu Twoje ciało i umysł będą miały więcej czasu na przystosowanie się do nowej realiów. A to sprawi, że poziom dyskomfortu będzie znacznie niższy. 

 

3. Niewspierające przekonania

 

Niewspierające przekonania i schematy myślowe blokują nasz rozwój. Często wynikają one z zakorzenionych w nas negatywnych opinii, na temat naszych możliwości. Przykładem niech będzie przekonanie ,,mam pecha’’. Przekonania działają jak samospełniające się przepowiednie. A ludzki umysł dodatkowe będzie poszukiwał potwierdzenia takiego przekonania, w otaczającej go rzeczywistości. Tym samym powstrzymując nas przed realizacją wyznaczonego celu. 

 

Dobra wiadomość jest taka, że nad przekonaniami można pracować. Na przykład poprzez techniki kognitywno-behawioralne, które obejmują pracę z myślami alternatywnymi i wspierającymi. Warto pamiętać też o dzienniku, w którym można zapisać swoje myśli i analizować je z perspektywy czasu. Zadanie sobie pytania: „Czy to przekonanie mnie wspiera?” oraz „Czy mam dowód na to, że jest prawdziwe?” może pomóc w podważeniu i zmianie wzorców myślowych.

 

4. Lekcje z porażek

 

Nie ma rozwoju bez upadków, błędów czy chwilowego zwątpienia. Porażka czy błąd to naturalny element tego procesu. Kluczowe jest, aby postrzegać je jako cenne lekcje. 

 

Pomocne będzie zastosowanie techniki „celebracja błędu”. Polega ona na przyznaniu siebie małej nagrody za wyciągnięcie wniosków z niepowodzenia. Nawet jeśli chwilowo mamy poczucie, że to oddala nas od oczekiwanego rezultatu. 

 

Błędy można zastosować jako świetne narzędzie do rozwoju. Analizując je, zyskujemy nową świadomość na temat tego, co nam nie służy w realizacji celu.Ta wiedza pozwala nam na zmianę taktyki czy użycie nowych narzędzi. Ponadto większa uważność do samej drogi, a nie tylko do osiągnięcia celu, pozwala zredukować obawy przed ewentualnym niepowodzeniem. Co z kolei pozytywnie wpływa na naszą motywację do działania. 

 

5. Szukaj wsparcia

 

Rozwój osobisty nie zawsze musi być samotną drogą. Poszukiwanie wsparcia w postaci coacha, mentora lub grupy wsparcia pomaga w przechodzeniu przez trudne momenty. Specjaliści wspierający w rozwoju nie tylko dzielą się doświadczeniem i wiedzą. Ale przede wszystkim tworzą bezpieczną przestrzeń, w której proponują skuteczne technikami i narzędzia. Wsparcie grupy z kolei pozwala na wymianę doświadczeń z osobami, które idą w tym samym kierunku.

 

6. Uważność i medytacja

 

Uważność i medytacja do techniki, które mogą pomóc w radzeniu sobie z napływem emocji. Regularna praktyka uważności pozwala na lepsze zrozumienie siebie i swoich myśli. Co z kolei pozwala na bardziej świadome podejmowanie decyzji i radzenie sobie w trudniejszych momentach. Medytacja pomaga w uspokojeniu umysłu i obniżeniu poziomu stresu. Co jest szczególnie ważne w momentach, kiedy doświadczamy ,,biegunki myśli’’ lub wysokiego napięcia w ciele. 

 

PODSUMOWANIE

 

Rozwój osobisty to podróż, która często prowadzi nas poza granice strefy komfortu. Dyskomfort, który pojawia się na tej drodze, nie jest oznaką porażki czy przegranej. Jest sygnałem tego, że ​​następuje postęp. Opuszczanie utartych schematów, konfrontacja z dyskomfortem i doświadczanie niepowodzeń, to naturalne elementu w rozwoju osobistym. To właśnie w tych momentach wątpliwości i lęku, odbywa się największa transformacja.

Stopniowe wprowadzenie zmian, praca nad przekonaniami, akceptacja porażek jako cennych lekcji oraz szukanie wsparcia, sprawiają że ta podróż robi się bardziej znośna :). 

 

Rozwój osobisty to proces, który wymaga odwagi, determinacji i cierpliwości. Mimo chwilowego dyskomfortu, każdy krok na tej drodze przybliża nas do realizacji celu. Twoje zaangażowanie, przynosi korzyści w postaci większej samoświadomości, pewności siebie i klarowności Twojego celu. Pamiętaj, że najważniejsze momenty często prowadzą do największego wzrostu. Dlatego nie unikaj dyskomfortu, lecz przyjmij go jako część swojej drogi. 

 

Zaobserwuj po więcej!


Pora się umówić!

 Napisz:

 


 

KREUJEMY?