24 września 2024

PEWNOŚĆ SIEBIE - TO OBRAZ TEGO, W JAKI SPOSÓB O SOBIE MYŚLISZ. JAK ZMIANA PRZEKONAŃ MOŻE WPŁYWAĆ NA PEWNOŚĆ SIEBIE?

Pewność siebie wynika z przekonań, jakie mamy na swój temat. Przekonania to nic innego jak myśli, w które wierzymy. Co istotne, nie są faktami. To nasza interpretacja rzeczywistości, stworzona przez doświadczenia z przeszłości oraz sposób, w jaki sposób postrzegamy świat.

 

Przekonania można podzielić na dwie kategorie:

 

  • Przekonania wspierające: takie jak: „Zawsze uczę się na swoich błędach” lub „Potrafię odnaleźć się w towarzystwie nowych osób”. Tego typu myśli wzmacniają naszą motywację i pomagają w osiąganiu celów. 

 

  • Przekonania ograniczające: np. „Nigdy nie rzucę papierosów” lub ,,Nie mam żadnych talentów’’. Te myśli nas blokują, osłabiają wiarę w siebie i utrudniają działanie.

 

Droga do pewności siebie prowadzi poprzez zmianę przekonań na własny temat. To właśnie fundament sukcesu. Dobrą wiadomością jest to, że przekonania można zmieniać. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że zwykle wymaga to czasu i cierpliwości. Mimo wszystko warto wejść na tę ścieżkę, ponieważ odpowiednio ukształtowane przekonania na swój własny temat - to coś, z czego można czerpać przez całe życie.

 

JAK KSZTAŁTUJĄ SIĘ PRZEKONANIA?

 

Chłoniemy je niczym gąbka już od od dzieciństwa, zarówno od naszych opiekunów jak i ze środowiska, które nas otacza. Badania wykazały, że do szóstego roku życia nasza psychika jest najbardziej chłonna. To właśnie wtedy, w dużej mierze, kształtujemy swoje myślenie o sobie i o świecie.

Dla przykładu, jeśli rodzic często mówił: „Nie rozmawiaj z obcymi, bo może cię się coś złego stać”, to istnieje duża szansa, że mogłeś zakodować to przekonanie i odczuwać jego skutki również w dorosłym życiu. 

 

Jeśli taki autorytet, jak tata czy mama mówią Ci, że obce osoby mogą Cię skrzywdzić, to Ty jako uczący się dopiero tego, jak funkcjonuje świat -  możesz wykształcić w sobie strach do obcych ludzi. 

 

Oczywiście gdy ktoś obcy będzie chciał Cię skrzywdzić, to przekonanie wydaje się sensowne. Jednakże warto zadać sobie pytanie, na ile to jest realne zagrożenie? 

 

Problem pojawia się w kolejnych latach, gdy jako młoda osoba z takim właśnie przekonaniem idziesz do szkoły, pracy albo próbujesz kogoś poznać. Tego rodzaju ograniczające przekonanie nadal będzie działać. Wyzwalając w Tobie strach, który z pozoru ma Cię ochronić, przed ,,ludźmi, którzy mają na celu Cię skrzywdzić’’.

 

Z ewolucyjnego punktu widzenia przekonania były i są konieczne dla przetrwania. Rodzice przekazują swoim dzieciom informacje, które mają służyć przetrwaniu naszego gatunku. A kiedy to dziecko dorośnie, to i ono przekazuje własnym dzieciom własne przekonania, aby nasz gatunek mógł przetrwać. 

 

ĆWICZENIE NA ZMIANĘ PRZEKONAŃ 

 

Mam dla Ciebie proste, ale bardzo skuteczne ćwiczenie, które Ci w tym pomoże:

 

  • Zapisz na kartce jedno przekonanie ograniczające, które osłabia Twoją pewność siebie. 

 

  • Wypisz pięć faktów, które zaprzeczają temu przekonaniu. Jeśli nie znalazłeś faktów - przejdź do następnego kroku.

 

  • Wymyśl jedno małe działanie, które możesz zrobić codziennie, aby zmienić to przekonanie, np. „Codziennie zagadam do jednej nieznajomej osoby”. Pamiętaj, aby to była mała rzecz – jeśli poczujesz opór, zapytaj siebie ,,Co jeszcze mniejszego mogę zrobić?’’.

 

  • Stopniowo zwiększaj poziom trudności.

 

  • Wracaj co tydzień do punktu 2 i wypisz kolejne fakty, które potwierdzają Twoją pewność siebie w danym obszarze. Cały czas pamiętaj, aby podnosić poziom trudności, aż dotrzesz do momentu, w którym poczujesz… że już nie wierzysz w to przekonanie :).

 

 

Celem tego ćwiczenia jest to, abyś po czasie spojrzał na swoją kartkę i stwierdził, że w ciągu ostatnich kilku tygodni znalazłeś kilkanaście faktów potwierdzających Twoją pewność siebie. To sprawi, że Twoja wiara w to konkretne, ograniczające przekonanie osłabnie, a może i całkowicie zaniknie. Dzięki czemu wzmacniasz to co pozytywne i wspierające. 

 

Zmiana przekonań wymaga czasu. Jeśli przekonania kształtowały się u Ciebie latami, to może być tak, że praca nad niektórymi zajmie kilka tygodni albo miesięcy. To zupełnie normalne. Warto być cierpliwym, ponieważ każde dobrze przepracowane przekonanie zostanie z Tobą na długo, być może nawet na całe życie.

 

Powodzenia!

 

 

KONTAKT

Kasia Gosiewska

kasia@sztukakreowania.pl

Zaobserwuj po więcej!